5. SS-Panzer-Division Wiking

Diviisi algne nimetus oli "Germania".

9. SS-Panzergrenadier Regiment "Germania" (juunis '44)
10. SS-Panzergrenadier Regiment "Westland"
5. SS-Panzer Regiment

Diviisiülemad:

SS-Gruppenführer Felix Steiner (kuni mai '43);
SS-Gruppenführer Otto Herbert Gille (kuni aug. '44);
SS-Standartenführer Johannes Rudolf Mühlenkamp (kuni okt. '44);
SS-Oberführer Karl Ullrich.

Diviis moodustati 1.detsembril 1940, 21. detsembril 1940 nimetas Hitler selle "Wiking'iks". Selle tuumikuks kujunes SS-Verfügungsdiviisist üle toodud "Germania" rügement. Loodi juurde kaks Lääne-Euroopa vabatahtlikest moodustatud rügementi: "Westland", mis koosnes hollandlastest ja flaamidest ning "Nordland", kuhu kuulusid skandinaavlased. "Nordlandi" rügemendi 3. pataljon oli Soome vabatahtlike iseseisev SS-Panzergrenadier-pataljon "Nordost", mis kuulus diviisi koosseisu 1941. aastast 1943. aastani. Juunist novemrini 1941 võeti osa sissetungist Venemaale lõunapoolses osas ning võideldi Tarnapoli, Zitomiri, Tšerkassi, Stalino ja Doni jõel. 29ndal juunil 1941 oli diviisi tugevuseks 19377 meest. Novembrist 1941 suveni 1942 peeti kaitselahinguid Doni-Miusi piirkonnas. Juulist novembris 1942 liiguti edasi Kaukaasiasse, kus võideldi Rostovi, Kubani ja Tereki jõel. Jaanuaris 1943 pöörduti tagasi Rostovisse. Aprillist- septembrini. 1943 peeti kaitselahinguid Ukrainas. Tehti vasturünnakuid Doni ja Dnepri vahel ning võideldi Harkovi kaitsel.

16.märtsil 1943 oli diviisi tugevus 15900 meest. Märtsis lahkus diviisist "Nordlandi" rügement, mis sai tuumikuks uuele 11. SS-Panzergrenadier diviisile ning mis nimetati samuti "Nordlandiks". Senine diviisiülem F. Steiner määrati uue loodava III. SS-(germaani) tankikorpuse ülemaks. Suvel 1943 liideti diviisiga Eesti vabatahtlike SS-Panzer-Grenadier- Bataillon "Narwa", mis sai endale surematu kuulsuse Izjumi ja Tšherkassõ lahingutes. Diviis pidas raskeid lahinguid suvel 1943 Ukrainas. Veebruaris 1944 oli "Wiking" ainus soomusüksus Tšherkassõ kotis. Väljamurde kotist sooritas "Wiking" koos diviisiga liidetud 5. SS-rünnakubrigaadi "Wallonien" ja pataljon "Narwa'ga", mis olid löögiüksusteks. Raskelt kannatanud diviis, milles oli peale lahinguid järel tuhande mehe ringis ilma ühegi tanki ning mootorsõidukita, saadeti ümberformeerimisele. Juulist detsembrini 1944 oldi uuesti rasketes lahingutes Poolas Vistula rindel. Augustis 1944 oli diviisi koosseisus 151 tanki ja 19 rünnakukahurit, kuid pealetung ebaõnnestus.

Jaanuaris 1945 saadeti Ungarisse, kus püüti sisse murda Budapesti piiramisrõngasse. Võideldes taganeti Stühlweissenburgist Fürstenfeldi Tšhehhimaal, kus 12. mail 1945 Radstadti ruumis alistuti.

Sümboolika: varrukalint "Wiking"; rügementide nimed "Germania", "Westland", "Nordland"; kinnitamata andmeil kanti õlakutel tähti "G" ja "N" (diviisile planeeriti märtsis'43 viikingilaeva esiosa kujutisega märki, kuid seda pole kunagi kantud); lõkmetel ruunimärgid "SS" või sõja lõpul osadel viikingilaeva kujutis.

Diviisist on autasustatud 54 meest Raudristi Rüütliristiga.