36. Waffen-Grenadier-Division der SS Dirlewanger

91. Waffen-Grenadier Regiment der SS

Diviisiülemad:

SS-Oberführer Dr. Oskar Dirlewanger (kuni veeb. '45);
SS-Brigadeführer Fritz Schmedes.

Et mõista selle üksuse tõelist palet, tuleks lähemalt tutvuda sellise isiksusega nagu Dirlewanger(pildil), kellele omistati augustis '43 Saksa Rist Kullas ning oktoobris '44 Raudristi Rüütlirist. Dirlewanger, endine Waffen-SS'i staabiülema Gottleb Bergeri armeekaaslane, vangistati 1935. a. seksuaalkuritegude eest.

Peale vabanemist sai ta Bergeri eeskostel koha Legion "Condoris", et oma patte nii-öelda verega pesta. 1940. a. sai ta loa moodustada väike pataljon Saksa sunnitöölistest. 1941. a. tegutseti koos karistusüksusega Poolas.

1942-44. a. laiendati pataljon algul brigaadiks ning hiljem diviisiks. Brigaadi koondati sakslastest sunnitöölisi, koonduslaagrite vange ning SS sõjaväe vange. Tegu oli sisuliselt trahviüksusega, kes oma patte said verega lunastada. Osaleti tagala julgestuses Venemaal ning võideldi partisanidega. Brigaadi hirmuäratava ja äärmiselt julma tegutsemise üle avaldati protesti teiste Wafenn-SS ja WH üksuste poolt. Kuna aga vaenlase partisanid paistsid rindel ja tagalas eriliselt silma julmustega saksa sõdurite ja tsiviilelanike kallal, siis peeti nende vastases võitluses kasutatavat Dirlewangeri üksust tasakaaluks vajalikuks. Juulis´42 mõrvasid brigaadi allüksused ühes Valgevene külas 1742 elanikku, kellel langes kahtlus partisanide toitmises ja nendele andmete andmise. Suvel '44 saadeti 4000 mehest koosnev SS-Sturmbrigade "Dirlewanger" kiiresti Varssavi ülestõusu maha suruma. Nad sooritasid seal äärmiselt julmi kuritegusid nii, et mõlemad SS'i ja Wehrmachti juhid nõudsid üksuse kohest tagasitõmbamist.

Diviis tegutses '44. a. lõpus Slovakkias, Ungaris ning Oderil. Veebruaris '45 sai Dirlewanger haavata. Ta suri vangistuses salapärastel asjaoludel juunis '45 ning maeti Althausi.

Diviis piirati 29. aprillil '45 Punaarmee poolt ümber ning hävitati täielikult.

Sümboolika: lõkmetel ristatud püssid, nende all horisontaalselt granaat.