4th SS-Polizei-Panzergrenadier-Division

  • 7th SS-Panzergrenadier Regiment (from 1944)
  • 8th SS-Panzergrenadier Regiment
  • 4th SS-Panzer Abteilung

Division Leaders:

  • SS-Gruppenführer Karl von Pfeffer-Widenbruch (until November 1940)
  • SS-Obergruppenführer Arthur Mülverstedt
  • SS-Brigadeführer Walter Krüger
  • SS-Brigadeführer Alfred Wünnenberg
  • SS-Brigadeführer Herbert Ernst Vahl
  • SS-Brigadeführer Fritz Schmedes (August to November 1944)
  • SS-Standartenführer Walter Harzer

The division was formed in October 1940 out of the Ordungspolizei (the national police) and of the Allgemaine-SS reserve (not to confuse with the Waffen-SS). They were poorly trained and badly equipped and had to battle in Poland. From May to June 1940 they battled in the West for a short period of time. In June 1941 the division participated in attacking Russia from the North. They performed their tasks poorly and were not content with the results, but the division's successful battle on the Volkhov River from January to March 1942 improved their reputation. The division was subjected to the Waffen-SS in Febuary 1942. In May 1943 the division moved through Bohemia and Moravia to Poland, where they acted as the security unit of the home front. In summer 1943 they were sent to fight against the partisans in Yugoslavia and in March 1944 the division moved to Greece, where it had the same tasks and especially brutal battles took place in the area of Larissa. In 1944 they battled all over Greece, Yugoslavia and Slovakia. From January 1945 the division had rough battles in Stettin and Danzig. Some remaining members of the division participated in protecting Berlin, others retreated to the West and surrendered to the US units in May 1945.

Insignia:

The police eagle's symbol on the sleeve (February to December 1942), cuffband SS-Polizei-Division, the police symbol on the collar patches (until February 1942), later runic symbols SS.

19 men from this division received the Knight's Cross of the Iron Cross.