Teine ümarlaud Vanade Võitlejatega – Haapsalu 31.10.2009

Teine ümarlaud Vanade Võitlejatega – Haapsalu 31.10.2009

Laupäeval 31.10.2009 kohtusid mandri-Eesti läänepoolseimas linnas Haapsalus 20. Eesti Relvagrenaderide Diviisi Veteranide Ühenduse (20.ERDVÜ) sõjamehed, noorliikmed ja Eesti Leegioni Sõprade Klubi (ELSK) - või vanad ja noored leegionärid, nagu on omamavahel tavaks kutsuda vanadel sõjameestel.

Oli põhjamaiselt karge ilm, mehi saatis nende teel tuul ja päike näitas ennast harva. Kohtumine sai alguse Esimeses Eesti Vabadussõjas võidelnute ausamba juurest, kus esiisadele süüdati küünlad ja mälestati vaikusega nende võitlusi. Sealt edasi viis tee Läänemaa muuseumisse, kus muuseumitöötajad lahkelt Läänemaa ajaloost pajatasid. Muuseumis käidud, mindi ringkäigule Haapsalu Ordulinnusesse, mis valmis aastal 1279, samal aastal sai Haapsalu ka linnaõigused. Ordulinnuse ja Haapsalu ajalugu tutvustas ELSK-liige Triin Nöör.

Pärast ringkäiku ootas ees lõunasöögilaud, kus aeti välja ka jalutamisel kontidesse imbunud külm - tõsteti üksteise terviseks toosti. 20. Eesti SS-Diviisi vanad sõjamehed meenutasid oma sõjateed. Ehki ametlikult on Eesti juba pikka aega olnud iseseisev, pole tänased, paljud kommunistliku minevikuga, poliitikud julenud maailmale seletada Eesti ajalugu, oleks vist isegi õigem öelda, et nad ei taha seda teha, sest nende kappides on luukered. Teises Vabadussõjas Eesti riikliku iseseisvuse eest ja toonase Eesti Vabariigi peaministri presidendi kohustes professor Jüri Uluotsa, kogu eesti rahva ja eesti eliidi heakskiidul saksa mundris võidelnud mehi pole tänini vabadusvõitlejateks tunnistatud. Just selle nimel võitleb ja Eesti Teises Vabadussõjas võidelnute pärandi eest seisabki ELSK. Tõrvik ei kustu kunagi ja tõde seisab kõrgemal valest!

Haapsalus mindi laiali, et pea kohtuda taas, juba novembri lõpul korraldatakse Tallinnas koos ajalookonverents ja Talvepööripäeval võetakse kokku möödunud aasta ning vaadatakse uuele.

Andri Ollema
Eesti Leegioni Sõprade Klubi juhatus