Pöördumine Eesti Vabariigi uuele Riigikogule 30.05.2011

24.03.2011 veidi enne uue Riigikogu ametisse astumist istus ümmarguse laua taha ELSK ja me leidsime, et kuna endiselt pole riiklikul tasandil Teises Vabadussõjas võidelnuid tunnustatud, tuleks meil koostada avalik pöördumine, lootuses, et ehk uus koosseis on julgem kui eelmised ja teeb ära selle, mis tänini on tegemata.

Teises Vabadussõjas võidelnud mehed on tänaseks jõudnud oma eluõhtule. Nad on ohverdanud meie vabaduse ja elude nimel kõik: nooruse, tervise, au, väga paljud elu. Ja ikka ei ole julgust ennast rahva esindajateks nimetavatel inimestel teha seda, mida teeks ja tahaks rahvas! Tuletame meelde, et Eesti Rahva Tänumedali andmisega Rüütliristi kavaler Harald Nugiseksile näitas eesti rahvas, et tema jaoks on Teises Vabadussõjas võidelnud sangarid – Vabadusvõitlejad! Mis siis on viga rahvateenritel, et nemad on oma rahvalt saadud mandaati alati kasutavad teisiti?

Optimistidena, et kord ka Riigikogus leitakse üles kadunud südametunnistus, asus ELSK koostama pöördumist. See valmiski ja sai väga lihtne. Peale pöördumise valmimist hakkasime otsima liitlasi, kes organisatsioonidena arvavad samuti ja leiavad, et antud punkt on tähtis ja päevakorraline. Ja nii nad tasapisi tulema hakkasid: Eesti Rahvuslik Liikumine, Eesti Demokraatlik Rahvuslike Jõudude Koostöökoda, Tartu Rahu Põlistamise Selts, Eesti Sõjaveteranide Liit Austraalias, Klubi Wiking-Narva, Eesti Vigastatud Sõjameeste Ühing, Vaba-Sõltumatu Kolonn nr.1, Ülemaailmne Eesti Vabadusvõitlejate Keskus, Eesti Vabadusvõitlejate Liit Kanadas, Eesti Vabadusvõitlejate Ühing Hamiltonis ja Julius Kuperjanovi Selts. Ja tore oli taaskord teema aktuaalsusele kinnitust saada.

Kui pöördumine oli saatmiseks valmis avastasime ennast mõttelt, et me võiks pöördumisega liitunud organisatsioonidega ennast volitada riigikogus esindama mõne asjaliku, isamaaliselt meelestatud kaasmaalase, veel parem kui aatekaaslase, kes astuks meie pöördumisega valitsusliidu ette. Kas selliseid inimesi tänapäeva karjäärilembeses ühiskonnas sellises kohas üleüldse on? Leidsime sellise mehe, erakonna IRLi ühenduse Rahvuslased esimees Tarmo Kruusimäe, kellega meil on olnud positiivsed suhted, ta pole peljanud teha oma käsi mustaks kui on vaja teha tööd ja valada higi. Nii oli ta meile õlg-õla kõrval abiks 2009. aasta Sinimägede kokkutuleku korraldamisel laudade-toolide transportimisel Grenaderimäe tippu. Usaldasime enda mandaadid tema kätte, vaatame, kas seekord ükskord saab õiglus jalule seatud.

Pöördumist saab lugeda SIIT.

Andri Ollema
Eesti Leegioni Sõprade Klubi juhatus