Avalik Pöördumine EV Presidendile 28.03.2010

Avalik Pöördumine EV Presidendile 28.03.2010

17.03.2010 lugesin ajalehest Eesti Päevaleht, et meie EV President Toomas-Hendrik Ilves plaanib sõita 09.05.2010 Moskvas asetleidvale Liitlaste võiduparaadile, millega viimased tähistavad sisuliselt rahvaste orjuse õigustamist, Teherani ja Jalta kokkuleppeid, millega Balti riigid kingiti Nõukogude Liidu liitlaste USA ja Inglismaa poolt peenrahana Nõukogude Liidule.

President ise põhjendas EP artiklis oma sõitu järgmiselt: Euroopa Liidus öeldakse niisugusel puhul: meie ajalugu on teie ajalugu ning teie ajalugu on meie ajalugu. Ja viimane suur sõda oli meile kõigile suurte ohvrite sõda, neid ohvreid võiksime ka ühiselt meeles pidada.”

Kuna juba aastaid on olnud aktuaalne küsimus, miks siiski meie Vabariigi võimuladvik, eesotsas Presidendiga, pelgab Sinimägedes iga aasta juulis toimuval 20. Eesti Relvagrenaderide Diviisi võitlejate kokkutulekul osalemist!? Kutsed on talle välja saadetud igal aastal, hoolimata sellest, et ühe iseseisva riigi Presidendi kohus on oma vabaduse eest võidelnuid oma kohalolekuga austada ka ilma kutset saamata.

Presidendi käitumisest olid nördinud mitmed organisatsioonid ja nii sündiski ühine avalik pöördumine, millega peale Eesti Leegioni Sõprade Klubi liitusid veel:  Klubi Wiking-Narva, 20. Eesti Relvagrenaderide Diviisi Veteranide Ühendus, Eesti Rahvuslik Liikumine, Eesti Demokraatlik-Rahvuslike Jõudude koostöökoda. Kiri ise on tutvumiseks siin.

Pressiteade Eesti avalikule meediale (BNS, ERR, Kanal2, TV3, Eesti Päevaleht, Postimees, Pärnu Postimees, Sakala, SL Õhtuleht, Eesti Elu (Toronto), Kultuur ja Elu, Õpetajate Leht, Põhjarannik, Maaleht, KesKus, Eesti Kirik ja Nõmme raadio) saadeti laiali 28.03.2010 õhtul ja pöördumine toimetati paberikandjal füüsiliselt Presidendi turvameeskonna ülema kätte 29.03.2010 hommikul.

Kohe samal päeval käis ELSK esindaja, juhatuse liikme Andri Ollema’ga antud teemal Haapsalus intervjuud tegemas telekanal TV3, lubadusega, et uudislugu läheb eetrisse samal või hiljemalt järgmisel päeval. Lubaduseks see jäigi. Hiljem kuulsime, et TV3 oli tahtnud saada kommentaare ka Presidendilt või vähemalt tema nõunikult Toomas Sildam’ilt, aga ei saadud kummagagi kontakti. Hiljem tuli veel selline info, et Presidendi Kantselei olevat soovitanud seda uudist mitte meediasse lasta. Sõnavabadus Eesti moodi?

Meediast avaldas pressiteate:

Nõmme raadio,
Maaleht: http://paber.maaleht.ee

28.04.2010 saatis Vabariigi Presidendi Kantselei meie avalikule pöördumisele järgmine vastuse, mida saate lugeda siit.

 

Andri Ollema
Eesti Leegioni Sõprade Klubi juhatus