Ületulek

"Kapten Saimre jäi meeste juurde, ise läksin kahe mehega sakslastega kontakte otsima. Lootsin, et kohtan neid mõne kilomeetri järel, kuid kui umbes viis kilomeetrit käidud, polnud neid kusagil näha.

Edasi liikudes kuulsin kõnekõminat, kuid mis keel, sellest ei saanud aru. Korraga hüüdis keegi ,.stopp!". Ilmselt oli see mõnele autojuhile. Võtsin piilurid kaasa ja läksin selle hääle suunas. Jõudsin meestegrupile päris lähedale ja hüüdsin neile eesti keeles: "Hääd õhtut!". Midagi targemat lihtsalt ei tulnud meelde. Mehed tunnistasid meid ja hõbeõlakutega mees küsis minult, kas mul relv on. Andsin ära oma püstoli ja poisid püssid. Siis taheti teada, kas meid on veel tulemas. Saanud jaatava vastuse, pakkusid sakslased suitsu, aga jutuajamisest ei tulnud küll midagi välja - iga teine sõna, mis suhu tuli, oli vene keeles.

Tuvikese-nimeline noormees, kes läks Saimret otsima, tuli pea tagasi teatega, et pole meid kusagilt leidnud. Siis kästi neid minna külla, kus on kogunemispunkt.

Valgenes juba, kui meie kohal taevas lendas kolm vene lennukit.

See oli imeilus suvehommik. Sakslased varjusid. Meie aga, uljad nagu me olime, sammusime keset teed edasi. Pomme ei visatud ja sakslased vahtisid meid, et mis kuradi vennad need küll on, kes lennukeid ka ei karda.

Mõne kilomeetri kõmpimise järel jõudsime külla. Sealt juhatati meid edasi ja kästi liikuda kuni Karamõšova jaamani. kuhu öeldi olevat kümmekond kilomeetrit. Varsti jõudis meile järele mootorrattur teatega, et meie ülejäänud mehed on leitud ja tulevad tagapool. Pea saabus ka kapten Saimre mootorrattaga. Sakslane võttis mind küüti ja sõitsime ettenähtud kohale. Varsti olid ka teised mehedjärel,

Kohapeal eraldati eestlased venelastest. Paari tunni pärast tulid autod ja meid viidi Ostrovisse. Teel nägime põlenud maju, terveid maatasa külasid, purustatud vene tanke, Pihkva lennuväljal aga 30 vene lennuki rususid. Ostrovis leidsime ees juba suure hulga eestlasi, nende hulgas ka mahajäänud rooduülema Kõlu. Kuulsin, et ka meie suur kommunist Liivak olevat seal. Läksin teda vaatama. Mees oli kurva näoga asemel ja mul hakkas temast hale. Ütles, et polevat kellelegi halba teinud ja oma parteipileti olevat hävitanud. Kui omad mehed välja ei anna, olevat tal lootust eluga pääseda."