Teekond Gulagi

4. juulil toimus kohtulavastus ja Harald mõisteti süüdi ei millegi muu kui kõiki ja kõiges süüdistava paragrahvi 58 – 1A järgi . See oli kodumaa reetmine relvaga käes, milleks peeti Nugiseks'i teenistust Saksa sõjaväes. Võitlus punavägede vastu oli nende keeli poliitiline mõrv. Ei saanud kahjuks küsida, kelle kodumaa see oli, mille Nugiseks reetis. Ja kelle kodumaa reetsid need, kes teda karistasid?

Ometi peame ütlema, et Harald oli sündinud õnnetähe all. Enne kohtuistungit oli ta kokku saanud oma venna Avelinius'ega ja see oli talle üelnud, et on välja antud seadus, mis välistab surmanuhtluse. Veelgi enam – 1947. aastal veel ei kasutatud pärastist 25 + 5. Siis oli reeglipärane karistusmäär 10 + 5. Kümme vangilaagris, viis asumisel. Nii talle määratigi.

Kohtuotsusega konfiskeeriti ka Nugiseks'i käekell "Omega" nr. 5007326 ja saadeti Moskvasse Kuibõševi tänav 9 realiseerimiseks.

Ja uskuda või mitte, aga toimikus on ka märge arstliku ülevaatuse kohta, kus on otsus: goden (vene keeles kõlblik). Nugiseks oli kõlblik Nõukogude Liidu surmalaagrite jaoks.

Algas teine teekond GULAGi.