Põlvili

Ring tõmbus koomale. Nugiseks'i oli hoiatatud, soovitatud põgeneda. Teda oli otsitud Türil juba kolm päeva, aga ta viibis isakodus Vanaõuel.

Kätte jõusis saatuslik 13. veebruar 1947. Nugiseks läks mööda teed, talle tuli vastu tuttav, kes kutsus: "Kuidas oleks kui läheks Türi jaama, teeks topka?" Ja nad läksid.

Siis aga sigines jaamas nende ümber äkki 9 meest, eesotsas sellesama leitnant Filtsenok'iga. Dokumentide kontroll. Kontrolliti ka selle mehe omi, kes agendina ta jaama toonud. Harald Nugiseks loetakse paugupealt arreteerituks, see tähendab, et ta arreteeriti enne arreteerimise sanktsioneerimist. Ta oli nüüd vahistatud viiendat korda. Põhjust ei öeldud.

Järgnes teekond Türilt Tapale. See oli üks alandavamaid, mis sõjamehel on tulnud üle elada. Ta oli üksinda paljaste kätega, tema ümber üheksa julgeolekulast. Ta oli põlvili surutud bussi põrandale. Oli see hirm kangelase ees või mõnitamine? Mida madalam on inimene vaimult, seda enam põleb tema hing uhkusest alandada väärikat. Nad olid siirad oma naudingus.