Eluloost

Harald Nugiseks'i sünnikodu oli Kesk Eestis Järvamaal Säreveres Karjakülas Vanaõue talus. Teed sinna on omaaegses "Eesti Sõnas" kirjeldatud nii : "valendav maanteepael lookleb õitsvate põldude vahel, kadudes siin-seal sinetavate metsatukkade varju, et siis edasi loogelda mööda rohelusse uppuvatest taludest, õitsvatest ristikheinapõldudest ja nurmedest. Lõuna-Järvamaa lainjas maastik avab igal uuel teekäänul, iga järgmise metsatuka taga uusi pilte silmale.. Ja kui maanteega paiguti rööbiti looklev jõgi siin-seal oma peegelsiledat sangleppadega raamitud palet paista laseb, ollaksegi Karjakülas."

Juba talu nimi tuletab meelde selle iidsust. Ligemale 70-hektarilises talus, kus oli 30 hektarit põllumaad, olid Harald, tema vend Avelinus ja õde Linda, juba üheteistkümnes põlv Nugisekse, kes seal elasid. Vanaõue inimesed olid oma juured sügavalt mulda ajanud, maad, tööd ja talu armastama õppinud, nagu oli seda juhtunud teisegi Järvamaa mehe – Vargamäe Andresega, keda kirjasõna kaudu tunneb terve Eesti.

Eelmise sajandi algul oli peremehejärg jõudnud August Nugiseksi ja ta naise Kata kätte. Järjepanu sündisid lapsed. Esiotsa tütar Linda, siis poeg Avelinius ja otse esimese ilmasõja järel 1921.a 22. viinakuu päeval pere noorim poeg Harald. Ja mitte keegi ei osanud sel sügiskuul ennustada, mis sel poisslapsel tuleb maailmas läbi elada.

Kõik läks esiotsa siiski loomupärast rada, nagu minema pidi. Talu põllud tulid künda, kari karjatada, hein niita ja lapsed pidid koolis käima. Ja kui aeg sinnamaale jõudis, sai ka Harald kätte kukeaabitsa ja läks ka laupäeva kooli. Kui algkool läbi sai, olid isal pojaga omad plaanid, seoses igipõlise Vanaõue talu ja selle tulevikuga. Pojast pidi saama õppinud talumees ja eks seepärast pandigi ta kodulähedasse Türi Aianduskeskkooli.

Ja kas oli see saatuse pilge või suure juhuse kokkusattumus: Haraldi pinginaabriks Türi aianduskoolis oli kaks aastat ei keegi muu kui tulevane Nõukogude armee polkovnik Peeter Gross. Vaevalt rääkisid need kaks noort inimest seal kunagi tulevasest sõjast, veel vähem sellest, et saabub aeg, kus neil tuleb seista teine teisel pool rindejoont ja kus maksab sõja raudne seadus.

Ometi jäi Haraldil kool Türil lõpetamata ja ta läks Paide Kaubanduskooli 1939. aastal kui kõmises juba suur sõda ja algas maailma hiiglaslik kahestumine. Kätte jõudsid järelpanu kaks kohutavat aastat 1940 ja 1941.